Strona głównaZdrowieRefleksoterapia - na czym polega i czym jest?

Refleksoterapia – na czym polega i czym jest?

Refleksoterapia jest jedną z metod medycyny naturalnej, coraz bardziej powszechną w naszym środowisku. Polega na stymulowaniu organizmu i narządów wewnętrznych poprzez wykonanie masażu stóp i uciskanie określonych punktów.

W czym może pomóc refleksoterapia i na czym polega jej terapeutyczne działanie?

 

Refleksoterapia jako lecznicza filozofia

Refleksoterapia jest dziedziną medycyny naturalnej, ściśle opierającą się na jej zasadach. Oznacza to, ze refleksolog nie traktuje zniwelowania objawów jako swojego celu, ale zmierza do dotarcia do przyczyny samego schorzenia. Tym samym, refleksoterapia obejmuje człowieka całościowo, jako nierozerwalne elementy ciała, duszy i umysłu.

Ból czy inne objawy są wypadkową choroby lub zespołu chorób. Jednak choroby mają też swoje przyczyny. Refleksoterapeuta skupia się na dotarciu właśnie do tych ostatnich, aby od nich zacząć uleczanie i przywracanie harmonii i równowagi funkcjonowania narządów w całym organizmie. Filozofia refleksoterapii zakłada, że nie same zabiegi leczą. One za pomocą działania refleksologa skłaniają organizm do samouleczania. Taka stymulacja pozwala ciału m.in. na eliminację szkodliwych toksyn oraz przywrócenie harmonii w przepływie meridian.

 

Czym sa meridiany i jaki mają wpływ na ogólny stan zdrowia?

Zgodnie z Chińską tradycją, ciało człowieka funkcjonuje dzięki przepływowi wewnętrznej energii. Nazywana jest ona Qi (czyt. Czi). Swobodny przepływ tej energii zapewniają kanały/ścieżki energetyczne, nazywane meridianami. Zastój w tych kanałach zaburza prawidłowe funkcje i równowagę organizmu. Zaburzone jest wówczas krążenie, tkanki stają się nieprawidłowo dotlenione i nienależycie odżywione, a to w konsekwencji prowadzi do rozwoju chorób lub przynajmniej pogorszenia samopoczucia.

Energię mogą hamować także czynniki wpływające na umysł – długotrwały stres, silne, negatywne emocje, zmartwienia, kłopoty ze snem. Stopy pozwalają na dotarcie do źródła problemu nawet, jeśli nie jest ono widoczne gołym okiem i możliwe do zdiagnozowania za pomocą podstawowych badań medycznych.

 

Na czym polega refleksoterapia stóp?

Refleksoterapia stóp rozpoczyna się od zrelaksowania pacjenta poprzez delikatny i przyjemny masaż kończyn od kostek w dół. Następnie, terapeuta uciska poszczególne punkty na stopach, aby zlokalizować źródło bólu lub problemów. Wrażliwe punkty są bolesne i napięte, dzięki czemu refleksoterapeuta jest w stanie precyzyjnie je wyczuć i określić.

Aby refleksoterapia przyniosła oczekiwane efekty i pobudziła organizm do działania, nie wystarczy jedna sesja. Konieczne jest wykonanie serii zabiegów (12-14) pamiętając jednak, by z nimi nie przesadzić. Z refleksoterapii można bowiem korzystać najczęściej 3 razy w tygodniu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne