Strona głównaZdrowieJej wysokość Pani Joga!

Jej wysokość Pani Joga!

Czujesz, że Twojemu ciału brakuje elastyczności i rozluźnienia? Godziny spędzone na siedzącej pracy przy komputerze dają Ci się we znaki? Bolą Cię plecy? Już dziś spróbuj praktyki jogi, dzięki której poprawisz swoje samopoczucie psychiczne oraz fizyczne. Od czego zacząć przygodę z jogą? Dowiesz się z naszego artykułu.

Dla każdego?

Jeśli zastanawiasz się, czy joga jest dla Ciebie, to zdecydowanie źle postawione pytanie. Joga jest bowiem praktycznie dla każdego! Dlatego poprawnie postawione pytanie powinno dotyczyć nie tego, czy joga jest w ogóle dla nas, ale tego, jaki styl jogi powinniśmy wybrać. A naprawdę jest z czego wybierać! Od stylów jogi regeneracyjnej i relaksującej jak choćby Yin Joga, bardzo popularną Jogę Iyengara, charakteryzującą się dużą precyzją w wykonywaniu asan, po dynamiczne formy jogi, takie jak Ashtanga czy też Vinyasa Flow Yoga. Warto zaznaczyć, że to tylko niektóre z wielu różnorodnych stylów jogi. Kiedy już podejmiemy decyzję o rozpoczęciu praktyki jogi, warto zapoznać się z charakterystyką kilku podstawowych stylów i wybrać taki, który uznamy za najlepszy na początek naszej drogi.

Od czego zacząć?

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny styl jogi warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria do praktykowania tej niezwykłej i przynoszącej wiele korzyści formy aktywności. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w wygodny strój, który nie będzie krępował naszych ruchów. Jogę najczęściej praktykuje się na boso, jednak popularne są też specjalne skarpetki ze specjalną powierzchnią antypoślizgową. Nieodzownym elementem praktyki jest też odpowiednia mata do jogi. Maty mogą być wykonane z różnych materiałów: od PVC, kauczuk, jutę czy też korek. Warto zapoznać się z poradnikiem dotyczącym wyboru odpowiedniej maty do jogi i wybrać najodpowiedniejszy dla siebie model (dostępny jest tu: https://yogabazar.pl/Poradnik-Jaka-mate-do-jogi-wybrac-blog-pol-1530121577.html). Na rynku dostępnych jest też szereg różnorodnych akcesoriów do jogi, które z jednej strony ułatwiają wykonywanie asan, z drugiej zaś zwiększają efektywność ruchów i ich bezpieczeństwo.

Korzyści

Joga to nie tylko zwykłe ćwiczenia wspomagające kondycję fizyczną czy też regenerujące i rozluźniające mięśnie. Joga to tak naprawdę cały system, obejmujący zarówno ciało, jak i umysł. Dzięki regularnej praktyce asan rozciągamy ciało oraz rozluźniamy napięte mięśnie. Joga fantastycznie wpływa też na kręgosłup oraz redukuje bóle karku i pleców. Jest doskonałym antidotum na siedzący i stresujący tryb życia. Ważnym elementem praktyki jogi jest też nauka kontroli oddechu, która sprzyja koncentracji oraz relaksacji, a ponadto wpływa na dotlenienie całego organizmu. Jednak joga to nie tylko korzyści fizyczne. Praktyka jogi przekłada się na codzienne funkcjonowanie poprzez redukcję poziomu kortyzolu (hormonu stresu) oraz zmniejszenie napięcia emocjonalnego. Już po kilku tygodniach praktyki jogi zauważymy rezultaty zarówno w naszym ciele, jak i umyśle.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne