Przedszkole nie jest koniecznością, ale warto posłać dziecko do tej instytucji. To zapewnia możliwość wcześniejszego rozpoczęcia intensywnego rozwoju. W przedszkolu dziecko może nawiązywać nowe znajomości i wyćwiczyć swoje umiejętności społeczne oraz komunikacyjne. Jednak, jak wybrać to najlepsze miejsce?

Lokalizacja ma znaczenie

Dobrze jest wybierać przedszkole położone w naszym pobliżu, dzięki czemu będziemy w stanie szybko do niego dotrzeć. Dzięki temu, unikniemy spóźnień przy prowadzeniu do i odbieraniu z przedszkola. Także będziemy w stanie przybyć na miejsce szybciej w razie kłopotów z dzieckiem, np. choroby lub wypadku. Przedszkole może być położone w pobliżu naszego miejsca zamieszkania lub pracy. 

Inną kwestią związaną z lokalizacja jest to, w jakim miejscu znajduje się przedszkole jako budynek czy lokum. Powinno być w bezpiecznym miejscu, byśmy nie musieli martwić się dzieci. Lokale wysoko położone i w bezpośrednim sąsiedztwie z ulicą zdają się bardziej ryzykowne. Najlepiej, jeżeli przedszkole znajduje się w miejscu pilnowanym przez ochronę, jak osiedla zamknięte lub ma teren prywatny, ogrodzony i zabezpieczony.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najistotniejsze dla rodziców jest bezpieczeństwo dzieci, więc warto przed zapisaniem pociechy do przedszkola zapoznać się z jego lokalizacją i budynkiem. Należy zwrócić uwagę, czy budynek jest przystosowany do obecności dzieci – czy nie czyhają tam na nie zagrożenia w postaci niebezpiecznych elementów i miejsc. Trzeba rozejrzeć się, by przekonać, czy budynek i teren jest zabezpieczony odpowiednio – czy jest ogrodzony, czy nie jest łatwo dostępny dla obcych. 

Kto uczy i jak uczy?

W przedszkolu ważną rolę odgrywają wychowawcy – to oni opiekują się i uczą dzieci. Warto zapoznać się z ich kompetencjami przed powierzeniem im dziecka. Takie informacje powinny być bez problemu udostępnione rodzicom. Niektóre przedszkola, jak przedszkole Starachowice umożliwia skorzystanie z dni otwartych, w trakcie których można porozmawiać z nauczycielami i zapoznać się z kadrą placówki. W przedszkolu powinni być dostępni nie tylko wychowawcy, ale także specjaliści – logopeda czy psycholog.

Wybór odpowiedniego przedszkola nie jest prosty. Każde dziecko jest inne i ma także inne potrzeby lub w innym tempie się rozwija. W przedszkolu dziecko ma czuć się dobrze i to jest najważniejsze kryterium.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.