Buty towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze wzmianki o obuwiu pojawiły się 1500 lat p.n.e i przedstawione zostały na malowidłach ściennych w świątyniach egipskich. Zważywszy na umiejscowienie obrazów i warunki klimatyczne można domyślić się, że bohaterowie nosili sandały. Świat ewoluował i aktualnie mamy ogromny wybór w kwestii okrycia stóp.

Czy ten świat jest zdominowany przez kobiety?

Istnieje wiele miejskich legend o kobietach i ich kolekcjach butów. Często jednak okazuje się faktem, że konkretna aktorka lub gwiazda ze świata show biznesu posiada garderobę, a w niej dziesiątki lub setki różnego rodzaju szpilek, adidasów, ciżemek, koturn, kaloszy czy kozaków. Rodzajów obuwia jest znacznie więcej i płeć piękna z pewnością potrafi wymienić wszystkie lub zdecydowaną większość. To między innymi odróżnia je od mężczyzn, którzy – podobnie jak z kolorami przegrywają na tym polu w całej rozciągłości.

Kiedyś kicz, dzisiaj normalna praktyka w dobrym stylu

Istnieje taki rodzaj obuwia, który kojarzony jest przede wszystkim z pracą w polu lub okresem dzieciństwa. Mowa tu o kaloszach. Ten specyficzny rodzaj butów od pewnego czasu przechodzi renesans. Oczywiście na tym polu dominują kalosze damskie, które nie są zwykłymi gumiakami z filcem na wierzchu. Światowi producenci i projektanci wymyślają jak wykorzystać i przemienić gumę, kauczuk lub PVC w coś wyjątkowego. W tej materii obserwować można swoisty wyścig, a wygląd niektórych modeli bywa zaskakujący.

Guma. Co z nią zrobić?

Kalosze damskie wykorzystywane są przede wszystkim w pochmurne lub śnieżne dni. Dzięki odpowiednim tworzywom, podeszwy posiadają specjalne bieżniki, co znacząco ułatwia przemieszczanie się w błocie lub zaspach śnieżnych. W zależności od pory roku buty mogą być wysokie lub niskie i z powodzeniem używane również wiosną i latem, gdy pogoda nie rozpieszcza. Kalosze damskie ewoluowały do tego stopnia, że poza domieszką wysokiej jakości tworzywa pojawiają się wstawki np. ze skóry. Faktem jest, że zwykła guma z subtelnymi (klamra, sznurówki) lub fikuśnymi dodatkami (futerka, cekiny) wygląda stylowo i elegancko. Z punktu widzenia obserwatora niektóre rodzaje damskich kaloszy ciężko odróżnić np. od normalnych półbutów. To za sprawą odpowiedniej kolorystyki i efektu matu, który dodaje butom powagi. W zimniejszych porach roku na tak zwaną „chlapę” dobrze założyć kalosze z wkładkami włókienniczymi lub tekstylnymi stanowiącymi ocieplenie. Podnosi to komfort chodzenia i obowiązkowy spacer z dzieckiem lub pupilem nie będzie kłopotem, a może okazać się przyjemnością. W końcu same możemy poczuć się jak dziecko i przejść dumnie środkiem kałuży bez uszczerbku dla naszych stóp. Warto pamiętać, aby przy wyborze kaloszy spróbować je powąchać. Wykorzystane do produkcji tworzywo powinno być bezwonne, co świadczy o wysokiej jakości produktu. Wyjątkiem może być fakt, że producent poda informacje, iż towar ma konkretny zapach (np. truskawkowy(, co spotykane jest przy chociażby balerinach.

Czy warto mieć kalosze?

Z dzisiejszymi możliwościami kreowania stylu, wyglądu oraz właściwości kalosze damskie wydają się dobrym rozwiązaniem. Szczególnie docenimy je w okresach jesienno-ziomych, ale mogą okazać się przydatne w pozostałych porach roku. Jeśli wyglądają dobrze, a właścicielka czuje się w nich komfortowo, to zdrowym podejściem wydaje się ubranie kaloszy w niesprzyjającą pogodę. To nie muszą być twoje najlepsze buty, ale mogą takimi się stać.