Buty towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze wzmianki o obuwiu pojawiły się 1500 lat p.n.e i przedstawione zostały na malowidłach ściennych w świątyniach egipskich. Zważywszy na umiejscowienie obrazów i warunki klimatyczne można domyślić się, że bohaterowie nosili sandały. Świat ewoluował i aktualnie mamy ogromny wybór w kwestii okrycia stóp.

Czy ten świat jest zdominowany przez kobiety?

Istnieje wiele miejskich legend o kobietach i ich kolekcjach butów. Często jednak okazuje się faktem, że konkretna aktorka lub gwiazda ze świata show biznesu posiada garderobę, a w niej dziesiątki lub setki różnego rodzaju szpilek, adidasów, ciżemek, koturn, kaloszy czy kozaków. Rodzajów obuwia jest znacznie więcej i płeć piękna z pewnością potrafi wymienić wszystkie lub zdecydowaną większość. To między innymi odróżnia je od mężczyzn, którzy – podobnie jak z kolorami przegrywają na tym polu w całej rozciągłości.

Kiedyś kicz, dzisiaj normalna praktyka w dobrym stylu

Istnieje taki rodzaj obuwia, który kojarzony jest przede wszystkim z pracą w polu lub okresem dzieciństwa. Mowa tu o kaloszach. Ten specyficzny rodzaj butów od pewnego czasu przechodzi renesans. Oczywiście na tym polu dominują kalosze damskie, które nie są zwykłymi gumiakami z filcem na wierzchu. Światowi producenci i projektanci wymyślają jak wykorzystać i przemienić gumę, kauczuk lub PVC w coś wyjątkowego. W tej materii obserwować można swoisty wyścig, a wygląd niektórych modeli bywa zaskakujący.

Guma. Co z nią zrobić?

Kalosze damskie wykorzystywane są przede wszystkim w pochmurne lub śnieżne dni. Dzięki odpowiednim tworzywom, podeszwy posiadają specjalne bieżniki, co znacząco ułatwia przemieszczanie się w błocie lub zaspach śnieżnych. W zależności od pory roku buty mogą być wysokie lub niskie i z powodzeniem używane również wiosną i latem, gdy pogoda nie rozpieszcza. Kalosze damskie ewoluowały do tego stopnia, że poza domieszką wysokiej jakości tworzywa pojawiają się wstawki np. ze skóry. Faktem jest, że zwykła guma z subtelnymi (klamra, sznurówki) lub fikuśnymi dodatkami (futerka, cekiny) wygląda stylowo i elegancko. Z punktu widzenia obserwatora niektóre rodzaje damskich kaloszy ciężko odróżnić np. od normalnych półbutów. To za sprawą odpowiedniej kolorystyki i efektu matu, który dodaje butom powagi. W zimniejszych porach roku na tak zwaną „chlapę” dobrze założyć kalosze z wkładkami włókienniczymi lub tekstylnymi stanowiącymi ocieplenie. Podnosi to komfort chodzenia i obowiązkowy spacer z dzieckiem lub pupilem nie będzie kłopotem, a może okazać się przyjemnością. W końcu same możemy poczuć się jak dziecko i przejść dumnie środkiem kałuży bez uszczerbku dla naszych stóp. Warto pamiętać, aby przy wyborze kaloszy spróbować je powąchać. Wykorzystane do produkcji tworzywo powinno być bezwonne, co świadczy o wysokiej jakości produktu. Wyjątkiem może być fakt, że producent poda informacje, iż towar ma konkretny zapach (np. truskawkowy(, co spotykane jest przy chociażby balerinach.

Czy warto mieć kalosze?

Z dzisiejszymi możliwościami kreowania stylu, wyglądu oraz właściwości kalosze damskie wydają się dobrym rozwiązaniem. Szczególnie docenimy je w okresach jesienno-ziomych, ale mogą okazać się przydatne w pozostałych porach roku. Jeśli wyglądają dobrze, a właścicielka czuje się w nich komfortowo, to zdrowym podejściem wydaje się ubranie kaloszy w niesprzyjającą pogodę. To nie muszą być twoje najlepsze buty, ale mogą takimi się stać.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.