Strona głównaModaSubkultura gotycka

Subkultura gotycka

picture source: ninjacosmico.com

Z reguły goci kojarzą się z charakterystycznym mrocznym stylem ubioru. W niniejszym artykule przyglądamy się temu zagadnieniu trochę bardziej szczegółowo. Czym charakteryzuje się subkultura gotycka? Jakie, są trendy modowe związane z subkulturą gotycką? Czym charakteryzują się odmiany takie jak nu goth lub pastel goth?

Subkultura gotycka – krótka historia i charakterystyka

Subkultura gotycka swoje początku miała na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego wieku. Jest to subkultura mocno związana z tak zwaną muzyką gocką, na którą składa się cold wave, teath rock, różne odmiany muzyki metalicznej, punkowej oraz elektronicznej. To co charakteryzuje subkulturę gotycką to duża skłonność do refleksji oraz fascynacja literaturą. To zainteresowanie jest z reguły skupione na mitologii słowiańskiej oraz mitologii nordyckiej. Ponadto, dopełnieniem całości jest zainteresowanie okultyzmem, wampiryzmem oraz epoką romantyczną. Całość stanowi fascynujący i tajemniczy miks, który jest inspiracją dla wielu entuzjastów stylu gotyckiego.

Ubiór

Ubiór w subkulturze gotyckiej to przeważająca czerń, która czasami jest wymieszana z wyrazistymi kolorami takimi jak czerń lub fiolet. Moda gotycka nie jest jednoznaczna. Z jednej strony mamy tutaj stroje wzorowane na styl retro przypominające ubrania z XIX wieku (między innymi czarne płaszcze, gorsety, długie suknie). Z drugiej strony mamy bardzo futurystyczne i zarazem krzykliwe charakteryzacje w których można dojrzeć żarówiastą kolorystkę, krótkie sukienki a nawet kolorowe bluzki (oczywiście pod warunkiem, że pasują do stylizacji). Dopełnieniem całości bardzo często jest skórzany plecak, czarny kapelusik oraz sporych rozmiarów buty (wysokie skórzane i wiązane). Warto odnotować, duże znacznie makijażu. Z reguły jego zadaniem jest podkreślenie bladej cery oraz podkreślenie oczu (na kolor czarny).

Subkultura gotycka cały czas ewoluuje w związku z czym pojawiają się jej nowoczesne odmiany. Jednym z przykładów jest styl Nu Goth oraz Pastel Goth (który charakteryzuje się bardzo krzykliwymi kolorami w szczególności przeważa tutaj róż oraz fiolet połączony z czernią). Charakterystyczne elementy ubioru to podwyższone buty (creepersy, glany, botki na szerokim obcasie), bardzo wyrazisty makijaż w szczególności czarne lub krwisto czerwone szminki, pofarbowane włosy (krzykliwe kolory farby: białe, fioletowe, różowe) oraz wiele różnych dodatków np. obroże, kołnierze, kokardki

Więcej na temat aktualnych trendów modowych nawiązujących do subkultury gotyckiej można znaleźć na https://ninjacosmico.com/pastel-goth-ultimate-guide/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne