Strona głównaPozostałePowiew skandynawii w Twoim domu

Powiew skandynawii w Twoim domu


Ostatnio zastanawialiśmy się dlaczego wszyscy chcemy wykorzystywać styl skandynawski w naszych domach. Oczywiście stwierdzenie “wszyscy” jest mocno naciągane, ale według badań blisko 50% Polaków na pierwszym miejscu wskazuje właśnie aranżację w stylu skandynawskim. Rozłożyliśmy to na czynniki pierwsze doszukując się zalet, które wpływają na takie myślenie naszych rodaków. Zobaczcie co nam z tego wyszło.


Styl skandynawski optycznie powiększa małe przestrzenie

Nie jest tajemnicą, że skandynawskie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w małych mieszkaniach. Projektanci wprawdzie sugerują, że równie dobrze można zastosować design skandynawski w domach wielkopowierzchniowych, ale statystyki wynikające z wielu badań na zlecenie największych sklepów meblowych są nieubłagane. Sklepy z meblami skandynawskimi sprzedają je klientom, którzy zazwyczaj posiadają mieszkania o powierzchniach użytkowych zamykających się w przedziale 45-55 m kw. Oznacza to w praktyce, że młode małżeństwa kupują najpierw mniejsze mieszkania, po to by móc je ładnie zaaranżować, a następnie użytkować latami i ewentualnie wymienić na większe w przyszłości.

Styl skandynawski  – pierwszy wybór pod wynajem

Co ciekawe nie tylko młode małżeństwa decydują się na skandynawską opcję. Coraz częściej wybierają ją także ludzie, którzy inwestują w nieruchomości tzw. rentierzy. Wyposażenie związane ze stylem skandynawskim nie należy wbrew obiegowej opinii do najtańszych, ale też jest przystępne cenowo. Inwestorzy często decydują się na zakup mebli w Ikei, choć w sklepach meblowych można kupić produkty często wyższej klasy najlepszych polskich producentów i po równie atrakcyjnej cenie.

Polacy lubią surową kolorystykę?

Biel, szarość i czerń – to dość jasna i chłodna kolorystyka stylu skandynawskiego. Polacy mają jakoś sentyment to minimalizmu i rozwiązań prostych, wręcz na granicy ascetyzmu. Z czego to wynika? Może z ich doświadczeń życiowych, może z trudnych czasów, które przebyli, gdzie szarość w kraju rządzonym przez komunistów była na porządku dziennym? Nieważne. Ważne jest to, że kochamy jasne przestrzenie. Lubimy je także ocieplać. Wszelkiego rodzaju narzuty, koce, tkaniny czy choćby elementy z naturalnego drewna potrafią to zrobić doskonale.

Wielofunkcyjne, proste i komfortowe rozwiązania

Komfort użytkowania, funkcjonalność mebli – to zalety, które cenią nie tylko skandynawowie. Jak się okazuje polskie preferencje są bardzo zbliżone. Kuchnia ma służyć do jedzenia, powinna być praktyczna, mieć dużo funkcji, skrytek czy szuflad. Polacy wciąż uwielbiają jeść w domu więc kuchnia skandynawska musi zapewniać im przestrzeń, a także wszystkie niezbędne rzeczy, które pozwolą upchać w niej niezliczoną ilość garnków i naczyń. Ważne jest przy tym by kuchnia była jasna, dobrze oświetlona, a ciągi komunikacyjne jak największe pozwalające obracać się i chodzić we wszystkich kierunkach.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne