Konieczność płacenia podatku dochodowego ciąży na każdym obywatelu Polski. Niezależnie od tego czym się zajmujemy, jeżeli osiągniemy dochód, jesteśmy zobowiązani do przekazania jego części do urzędu skarbowego. Jednak istnieją pewne sytuacje, w których możliwe jest niezapłacenie podatku. Mowa tutaj o dochodach, które są niższe od tak zwanej kwoty wolnej od podatku.

Czym jest kwota wolna od podatku?
Jest to pewna ustalana z góry na dany rok podatkowy kwota, która aktualnie wynosi 8000 złotych. Oznacza to, że każda osoba, która w roku podatkowym 2018 osiągnęła dochód mniejszy od tej kwoty, nie będzie musiała płacić podatku dochodowego. Jeżeli ktoś pracował na umowę o pracę, czy też w oparciu o inny rodzaj umowy i zaliczka na podatek dochodowy została przekazana fiskusowi, wtedy podatnik otrzyma zwrot tej zaliczki.

Wielkość kwoty wolnej od podatku
Jak już wyżej wspomniano, aktualna kwota wolna od podatku wynosi 8000 złotych. W ostatnich latach opisywana kwota systematycznie rośnie. Jej wzrost co prawda nie jest zbyt spektakularny, jednak patrząc na statystyki jeszcze w 2016 roku wynosiła ona zaledwie 3091 złotych. W poprzednim roku natomiast było to 6600 złotych. Podnoszenie kwoty wolnej od podatku jest pozytywnym zjawiskiem, gdyż dzięki temu ludzie, którzy zarabiają bardzo mało, nie będą zmuszeni do płacenia podatku, które jeszcze bardziej uszczupli ich niewielkie dochody.

Polska na tle Europy
Kwota wolna od podatku jest w Polsce wyjątkowo niska. Na tle państw Europejskich jesteśmy niemal na samym końcu. W przypadku wielu krajów, na przykład Włoch, Grecji, Niemiec, Danii, kwota wolna od podatku wynosi około 50 000 złotych. W przypadku innych krajów kwota ta waha się w granicach 20 – 30 tysięcy złotych. Są też państwa, w których systemie podatkowym nie ma pojęcia kwoty wolnej od podatku, jednak w ich przypadku występują dość spore ulgi podatkowe, które sprawiają, że obywatele tych krajów zarabiający mało nie płacą wysokich podatków.

Komu przysługuje kwota wolna od podatku?
Przysługuje ona podatnikom, którzy opodatkowują swoje dochody podatkiem, który jest wyliczany według skali podatkowej, w której występują dwa progi podatkowe (18% oraz 32%). Natomiast osoby, które rozliczają się na innych warunkach(karta podatkowa, ryczałt, podatek liniowy) nie mogą skorzystać ze zwolnienia na podstawie kwoty wolnej od podatku.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.