Do tej pory hematolog dziecięcy często współpracował z onkologami, ale teraz udało się te dwie dziedziny medyczne połączyć. Powstała nowa specjalizacja, czyli onkohematologia. Czym się zajmuje? Kiedy należy zgłosić się do takiego medyka? W czym może pomóc, jakie choroby zdiagnozować i skutecznie leczyć? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy poniżej.

Onkohematologia – zadania medyka

To połączenie pracy onkologa oraz hematologa. W ramach profilaktyki zdrowotnej najmłodszych, do zadań takiego specjalisty zalicza się realizację wszelkich badań krwi, które mają na celu zweryfikowanie, zdiagnozowanie bądź wykluczenie chorób onkologicznych krwi. Onkohematolog dokonuje też biopsji tkanek, pobiera próbki do badań, realizuje analizy w laboratorium i interpretuje je pod względem hematologicznym oraz onkologicznym. Tutaj jego praca nie różni się od specjalizacji hematologicznej. Utwierdzimy się w tym przekonaniu, wpisując hasło typu „hematolog warszawa” i sprawdzając jego podstawowe kompetencje. Dodając do tego wiedzę z zakresu samej onkologii, udaje się jednak w sposób rzetelny sprawować opiekę nad pacjentami, u których podejrzewa się raka krwi i układu krwiotwórczego.

Onkohematolog zajmuje się także wdrożeniem odpowiedniego leczenia i kontrolowaniem jego przebiegu. Co więcej, jego zadaniem jest też rehabilitacja pooperacyjna pacjentów oraz wszelkie działania profilaktyczne, w tym uświadamianie pacjentów bądź ich rodziców, jeśli chore są dzieci.

Kiedy warto odwiedzić onkohematologa?

Jeśli pacjent zauważy pierwsze niepokojące objawy, niezwłocznie powinien udać się do specjalisty. Do takich zalicza się przewlekłe zmęczenie, senność, bladość skóry, wymioty, bóle głowy, nagła tendencja do tworzenia się siniaków i krwiaków bez przyczyny, nagłe krwotoki z nosa bądź jamy ustnej, powiększenie węzłów chłonnych czy problemy z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się.

Wizytę u onkohematologa można zrealizować zawsze. W sytuacji, w której tego rodzaju specjalista nie będzie w stanie pomóc, skieruje pacjenta do innych medyków, ewentualnie wykluczy poważne zaburzenia, które mogłyby świadczyć o rozwijającej się chorobie onkologicznej.

Onkohematologia to nowa dziedzina medyczna, a najwięcej specjalistów z tego zakresu współpracuje w ramach prowadzenia pacjentów małoletnich. W przypadku osób dorosłych najczęściej rozdziela się te specjalizacje – hematologię oraz onkologię. Nie ma jednak wątpliwości, że to onkohematologia to dziedzina rozwijająca się, z ogromnym potencjałem.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.