Jednym z najważniejszych badań, jakie przeprowadza się profilaktycznie u noworodków, jest usg bioderek. Na takie rodzice powinni wybrać się z maluchem po raz pierwszy pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia. O kolejnych badaniach tego rodzaju decydować będzie już lekarz ortopeda, jeśli zajdzie taka konieczność. Sprawdź, gdzie można wykonać badanie, jak przebiega i w jakim celu się je wykonuje?
Gdzie wykonać badanie stawów biodrowych
Zazwyczaj rodzice otrzymują skierowanie do ortopedy podczas pierwszej wizyty u pediatry (około 2 tygodnia życia dziecka). Wtedy zapisuje się na badanie usg stawów biodrowych u niemowląt. Warszawa dysponuje sporą liczbą placówek, w których takowe można wykonać. Zaleca się jednak, by badanie ultrasonograficzne realizowane było nie tylko przez najlepiej wykwalifikowanych ekspertów, ale również przy użyciu nowej generacji sprzętu. Takimi dysponują z reguły placówki prywatne. To ważne, by specjalista mógł dostrzec nawet najmniejsze dysfunkcje podczas takiego badania, bo tylko szybka reakcja umożliwia szybkie, a przede wszystkim skuteczne wyleczenie nieprawidłowości w obrębie stawów biodrowych.
Na czym polega badanie usg bioderek?
Samo badanie usg stawów biodrowych nie jest inwazyjne. Można je wykonywać wielokrotnie i w krótkich odstępach czasu, ponieważ jest w pełni bezpieczne i nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych. Badanie trwa kilkanaście minut i nie jest bolesne dla niemowlęcia. Co ważne, wynik badania jest dostępny natychmiast, lekarz już w trakcie jego przeprowadzania dokonuje oceny stawów biodrowych. Rodzice mogą towarzyszyć dziecku podczas badania.
Podczas badania dziecko zostaje ułożone na plecach bądź na boku. W okolicach bioderek rozprowadzany jest specjalny żel, który ułatwia przewodzenie fal dźwiękowych. Fale wytwarzane są za pośrednictwem specjalnej głowicy, którą przykłada się do skóry w miejscu badania. Dzięki temu na ekranie przetwarzane są obrazy, które ukazują stawy biodrowe i jego okolice.
Po co wykonywać badanie usg bioder u najmłodszych?
Czy zdajesz sobie sprawę, że nawet 4 na 100 niemowląt wykazuje problem z nieodpowiednio rozwiniętymi stawami biodrowymi? W ich przypadku mówi się o dysplazji, czyli nieprawidłowościach, które prowadzą do braku stabilizacji bioder, braku symetrii czy kłopotów z ich ruchomością. Przyczyną dysplazji jest najczęściej nieodpowiednie ułożenie dziecka jeszcze w łonie matki, za duża waga dziecka, uwarunkowania genetyczne albo zła pielęgnacja noworodka. Jeśli te zostaną zbagatelizowane, może dojść do sytuacji, w której dziecko będzie mieć problemy ze sprawnym poruszaniem się albo wykaże poważne wady postawy.
Zalecenia w przypadku dysplazji
Leczenie dysplazji już na etapie niemowlęcym życia dziecka jest w większości przypadków nieinwazyjne i doskonale skuteczne. Najczęściej ortopeda zaleca stosowanie ortezy biodrowej na czas 2-3 miesięcy. Ta ma na celu utrzymanie prawidłowej pozycji stawów biodrowych i ich wzmocnienie. Po tym czasie stawy biodrowe nie wykazują już przeważnie dysfunkcji i mogą rozwijać się prawidłowo.