Strona głównaUncategorizedBól kolana – przyczyny i metody skutecznego leczenia

Ból kolana – przyczyny i metody skutecznego leczenia

Przeciążenia, zwyrodnienia albo urazy. To najczęściej pojawiające się przyczyny bólu kolan. Ten może mieć różne nasilenie, ale zawsze sprawia spory dyskomfort pacjentowi, a niejednokrotnie przyczynia się wręcz do niemożności prowadzenia dotychczasowej aktywności fizycznej. Dowiedz się, jak rozpoznawać schorzenie po bólu kolan i jak je skutecznie leczyć.

Ból kolan może być chwilowy, pojawiający się raz na jakiś czas albo trwały. Może mieć różne nasilenie, być rwący albo przeszywający. Ból może pojawiać się jedynie podczas ruchu albo stale, także w chwilach spoczynku. Jego natężenie może być większe w wyniku stania albo długotrwałego siedzenia. Może dotyczyć tylko jednego kolana albo obydwu.

Co ważne, już sam ból kolana powinien być przesłanką do odwiedzenia specjalisty. Najczęściej jest to ortopeda, który nie tylko zdiagnozuje przyczynę bólu, ale zaleci też optymalne, skuteczne leczenie. Chorzy bardzo często bagatelizują różne dolegliwości, a kiedy ból jest jeszcze do wytrzymania, raczej rezygnują z porady medyka i starają się zwalczyć problem samodzielnie. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, a ból kolana z czasem może być nie tylko narastający, ale wywołać też inne objawy. Kolano może być zaczerwienione, obrzęknięte, zasinione, mogą pojawiać się drętwienia kończyn albo trzaski w kolanie. Pacjent może odczuwać też gorsze samopoczucie, może też borykać się z gorączką. Tylko profesjonalna diagnostyka pozwoli uwolnić się od bólu kolana.

Urazy mechaniczne

To najczęstsza przyczyna bólu kolana. Upadek czy uderzenie i wynikający z tego tytułu ból powinien być zawsze skonsultowany z medykiem. Niestety, taka dysfunkcja wiąże się nierzadko z urazami rzepki, łąkotki, więzadeł, może też pojawić się zapalenie stawu kolanowego. Bagatelizowanie takiego problemu wiązać się będzie z koniecznością przeprowadzenia inwazyjnego lecenia i to nie tylko farmakologicznego. Często niezbędna okazuje się być rehabilitacja, czasowe unieruchomienie kończyny, a w skrajnych przypadkach również zabieg chirurgiczny.

Przeciążenia kolan

Okazuje się, że nie tylko wzmożona aktywność fizyczna przyczynia się do przeciążeń stawów kolanowych. Te mogą ulegać kontuzjom czy dysfunkcjom, które wywołują ból poprzez inne czynniki. Zapalenie stawu kolanowego, które jest głównym objawem przeciążenia, może pojawiać się w wyniku pracy tylko stojącej albo w pozycji kucającej. Przyczyną bólu może być też otyłość.

Zwyrodnienia kolan

Do tych dochodzi w wyniku degradacji chrząstki stawowej. Początkowo bol jest niewielki i nie jest stały, ale gdy tylko się pojawi, należy od razu go zwalczać. Zwyrodnienia są schorzeniem podstępnym i niestety postępującym, a w zaawansowanym stadium sprawiają ból tak silny, że pacjent zostaje całkowicie unieruchomiony. Najczęściej wystarczy podawanie zastrzyków z kwasem hialuronowym, który zastępuje niewystarczającą produkcję mazi stawowej – to jej brak przyczynia się do powstawania zwyrodnień. W zaawansowanej fazie choroby stosuje się blokadę sterydową albo konieczna jest już wymiana stawu kolanowego, czyli endoprotezoplastyka.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne