Strona głównaModaWybór firany - długość tkaniny i rodzaje firan

Wybór firany – długość tkaniny i rodzaje firan

Wybór firany zazwyczaj kojarzy się nam z aranżacją wnętrza wykonywaną niemal na sam koniec remontu mieszkania. Firana wydaje się niewielkim dodatkiem pełniącym funkcję użytkową w postaci zasłaniania okna przed wzrokiem sąsiadów oraz promieniami słonecznymi. Zastanawiamy się czy postawić na styl rustykalny czy może jednak wybrać coś minimalistycznego. Zanim jednak wybierzemy wymarzony styl i zawiesimy naszą firanę trzeba skupić się na dobraniu rozmiaru. Jak do tego podejść? Od czego zacząć? Zapraszamy do lektury. 

Na co zwrócić uwagę określając długość tkaniny? 

Jeśli chcesz uzyskać efekt większej przestrzenności w mieszkaniu zdecydowanie powinieneś zainteresować się firanami o większym pomarszczeniu. W tym wypadku trzeba pamiętać o wyborze tkaniny dłuższej niż szerokość karnisza (nawet trzykrotnie dłuższej!).

Czasami firany służą tylko do zasłonienia samego okna, jednak w niektórych przypadkach zasłaniają także ściany po bokach. W zależności od aranżacji należy dobrać długość. Z doświadczenia możemy Państwu  polecić zakup niewielkiego zapasu w postaci 10-20cm. W razie czego można zapas ten wykorzystać na zrobienie tak zwanych zakładów.

Warto wiedzieć że stanadardowe zasłony bywają sprzedawane w uniwersalnych rozmiarach np. 250cm lub 150cm. Jeśli posiadamy niestandardowej wielkości okno warto zainteresować się kupnem tkaniny na metry.

Zmierz okno, parapet i ścianę

Podstawą do zakupu firan są dokładne pomiary. Warto znać dokładne wymiary okna, ramy okiennej, wysokość parapetu, długość parapetu oraz szerokość ściany. Dopiero znając dokładne wymiary można wraz z pomocą specjalisty dobrać odpowiedni karnisz, zasłony, dodatki i dopiero na końcu firany idealnie wpasowujące się w całość aranżacji.

Jakie firany mamy do wyboru?

W sklepach (np. https://kasandra.com.pl/) znajdziemy setki różnych wzorów. Jednak skupiając się na podstawowych formach i kształtach możemy wyróżnić:

  • Krótka, wykończona falbanką, wiązana po obu stronach okna.
  • Firana o długości równej długości zasłon (najczęściej do wysokości podłogi).
  • Krótka prosta firana uniesiona ponad poziom parapetu.
  • Firanka dwuczęściowa odsłaniająca centralną część okna.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne