Pierwszy dzień w przedszkolu to wielkie wydarzenie, zarówno dla świeżo upieczonych przedszkolaków jak i ich rodziców. Proces adaptacji do przedszkola może przebiegać różnie. Niektóre dzieci bez problemu aklimatyzują się w nowym miejscu i akceptują nową sytuację. Inne potrzebują więcej czasu, a dla jeszcze innych przedszkole to straszne miejsce, do którego nie chcą przenigdy wracać. Co na to wpływa? Jak przekonać dziecko, że przedszkole to nic strasznego? 

Jak przygotować dziecko do pierwszych dni w przedszkolu?

Warto już wcześniej ustalić dziecku stały rytm dnia. Tak aby dziecko wiedziało, kiedy jest czas na odpoczynek, kiedy na zabawę, jedzenie, a kiedy na naukę. Z pewnością ułatwi to adaptacje to harmonogramu zajęć w przedszkolu. Przede wszystkim dziecko powinno być oswojone z myślą, że zacznie uczęszczać do przedszkola (np. przedszkole Warszawa Wola). Jest wiele książek dla dzieci o tematyce przedszkolnej. Czytanie ich dziecku z pewnością pomoże mu zaakceptować nową sytuację. Dzieci boją się przeważnie nowego, tego czego nie znają. Jeśli rodzic będzie regularni rozmawiał z dzieckiem o przedszkolu i o tym co się w nim robi, dziecko z pewnością będzie się pewniej czuło pierwszego dnia nauki. Świetnym pomysłem jest też zabawa w przedszkole.

Co powinien wiedzieć rodzic? 

To normalne, że rodzice także odczuwają stres związany z nową sytuacją. Zwłaszcza gdy do przedszkola idzie ich pierwsze dziecko. Rodzice wtedy są pełni obaw czy ich pociecha odnajdzie się w nowej sytuacji i czy nie będzie problemów z zostawaniem w placówce. Należy pamiętać, że emocje odczuwane przez rodziców przekładają się na dzieci. Jeśli więc pierwszego dnia przedszkola rodzic będzie od rana chodził poddenerwowany, dziecko to odczuje i prawdopodobnie jego nastawienie będzie również bardziej negatywne niż wcześniej. Rodzice często stresują się, czy maluch poradzi sobie bez rodziców, czy sam zje, ubierze się, czy będzie w stanie zaspokoić samodzielnie potrzeby fizjologiczne. Oczywiste, że wszystko się może zdarzyć i warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Tak więc warto, przynajmniej na pierwsze dni w przedszkolu włożyć dziecku do plecaka jakieś ubrania i bieliznę na zmianę i poinformować o tym przedszkolankę. Każde dziecko na pobyt w przedszkolu może reagować nieco inaczej. To całkiem normalne, jeśli twoje dziecko nie od razu będzie chciało się bawić z innymi i uczestniczyć w zajęciach. Daj mu trochę czasu. Głowa do góry! Dziecko poradzi sobie lepiej niż myślisz!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.