Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Niezależnie od tego, kiedy to się stanie, przychodzi taki moment, że dostrzega nie tylko ludzi w swoim otoczeniu, ale zaczyna się interesować także otaczającymi przedmiotami. Przemysł zabawkarski dostarcza wiele rozwiązań, ale jakie zabawki będą najlepsze dla kilkumiesięcznego dziecka? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Materiał

Biorąc pod uwagę początkową fazę rozwoju dobrze wybrać zabawki z materiału, który łatwo można zmyć lub wyprać (więcej informacji o ty, jak czyścić zabawki dla dziecka znajdziecie na kocham zabawki blog). Tkaniny i materiały powinny być bezpieczne dla dziecka. Zapewnić to mają odpowiednie atesty i certyfikaty. Dziecko w początkowym etapie wkłada niemal wszystko buzi. Pierwsze pluszami, miśki i grzechotki powinny być wykonane z materiału, który nie będzie łatwo wypadał. Miękkie zabawki, z których łatwo „wytargać” włosy lepiej zostawić na okres, kiedy dziecko będzie już starsze.

Rozmiar

Także rozmiar zabawek powinien być dostosowany do wieku dziecka. Duże zabawki sprawdzą się przy wyborze mat, leżaczków, huśtawek czy kołysek, ale już niekoniecznie dla maskotek i grzechotek. Na pierwsze miesiące zabawy lepiej wybierać te, które nie będą zagrażały jego bezpieczeństwu. Dużo lepiej sprawdzi się lekki gryzaczek czy zawieszka na tyle lekka by dziecko mogło ją wziąć do ręki.

Uniwersalność

Bardzo prawdopodobne, że kiedy malec zacznie się interesować wszystkim wokoło, to będzie także czas, kiedy zacznie w pozycji leżącej podnosić głowę. Może to być również moment przewracania się z pleców na brzuch i w drugą stronę, a następnie zabawy w pozycji pionowej. Warto się, zatem zaopatrzyć w te zabawki, które będą bezpieczne w każdej pozycji. Idealnym rozwiązaniem będą gumowe piłki sensoryczne, miękkie maskotki i grzechotki, szeleszczące, materiałowe „książeczki”. Dodatkowym atutem wybranego produktu będzie to, jak długo posłuży dziecku. Blog o zabawkach podpowiada, jak wybrać zabawki, które szybko się nie znudzą.

Dostosowanie do wieku

Warto wziąć pod uwagę, że nie wszystkie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka. Wybierając gadżety, warto pamiętać o tym, by:

– nie zawierały małych elementów, które mogłyby odpaść i stanowić zagrożenie dla dziecka,

– nie były zbyt ciężkie (najlepiej sprawdzają się te zabawki, które dziecko jest w stanie chwycić i nie zrobi sobie przy tym żadnej krzywdy, jeśli wypadną się z ręki),

– początkowo wybierać zabawki miękkie, jeśli chcemy, by dziecko samodzielnie się nimi bawiło,

– sprawdzić i upewnić się, czy dany produkt jest przeznaczony dla najmłodszych (takie informacje powinny widnieć na metce),

– melodia w akcesoriach grających nie była zbyt głośna lub drażliwa dla dziecka.

Każdy rodzic chce wspomagać rozwój dziecka już od momentu jego narodzin. Specjaliści podkreślają, że lepiej ograniczyć ilość zabawek na rzecz jakości. Dostępność artykułów niemowlęcych jest ogromna, ale warto poświęcić czas by wybrać zabawki najbardziej odpowiednie dla naszego maleństwa.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.