Strona głównaUncategorizedKonstrukcja ścian zewnętrznych – bezpieczeństwo i design

Konstrukcja ścian zewnętrznych – bezpieczeństwo i design

Budowa domu to wiele decyzji, zarówno błahych, jak i tych znaczących, a wręcz kluczowych. Wybór ścian zewnętrznych można uznać za taką właśnie decyzję. Ich trwałość, izolacyjność (akustyczna i termiczna) oraz wytrzymałość mogą zadecydować bowiem o tym jaki będzie komfort użytkowania domu oraz czy konieczność konserwacji nie będzie pojawiać się zbyt często. Jakie materiały zastosować do budowy ścian zewnętrznych?

Ściany domów od dawien dawna są budowane z drewna lub z kamienia  (jeszcze dawniej z ziemi, suszonej gliny). Jednak ubiegłe stulecie przyniosło wielkie zmiany: coraz częściej sięgano po materiały takie jak: beton, gips, stal, szkło oraz tworzywa sztuczne.

W segmencie budownictwa pojawiły się nowe technologie. Ich zastosowanie mogą wpływać także na  www.projektyzwizja.pl  – Projekty domów parterowych – tak pod względem finansowym,  jak i czasowym (długość wykonania projektu).

Którą ścianę wybrać?

Budując ściany domu możemy wybrać ilość warstw znajdujących się wewnątrz nich:

  • Ściana jednowarstwowa – materiały stosowane do jej postawienia nie cieszą się zbyt dobrą sławą. Mają jednak zadowalające parametry, co wielu budowlańcom w zupełności wystarcza. Koszty wzniesienia dobrej i zarazem ciepłej ściany jednowarstwowej nie jest wcale taki niski, ani też prosty.
  • Ściana dwuwarstwowa – do jej postawienia stosuje się metodę lekką suchą. Ma zdolność do oddzielania warstwy izolacji cieplnej od warstwy okładziny elewacyjnej, więc ma cechy bardzo podobne do ściany trójwarstwowej. Jest tylko niewiele mniej trwała na żywioły takie jak ogień, czy wiatr. Posiada jednak lekką i dającą się zdemontować elewację. Ściana dwuwarstwowa jest także łatwa do wykonania. Większość prac można poczynić samodzielnie.
  • Ściana trójwarstwowa – tutaj każda warstwa pełni inną rolę: wewnętrzna (nośna) gwarantuje dużą wytrzymałość, trwałość i dobrą izolację akustyczną; środkowa warstwa izolacyjna zapewnia dobre właściwości cieplne dla elementów takich jak mur, ale też nadproża i wieńce stropowe. Dzięki temu likwiduje ryzyko powstawania mostków cieplnych; zewnętrzna warstwa (osłonowa) zapewnia elegancki wygląd i zapewnia korzystny mikroklimat w pomieszczeniach. Jeśli ściana trójwarstwowa jest dobrze zaprojektowana, może być odporna na żywioły i przepuszczać parę.

Nowoczesne technologie wymagają bowiem ogromnej dokładności i precyzji od wykonawców. Ważne też by posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Tych jednak trudno wymagać od fachowców, którzy zajmują się wyłącznie niewielkimi budowami takimi jak domy jednorodzinne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne