Strona głównaPozostałeZalety i wady zaciągania pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Zalety i wady zaciągania pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości są de iure (z łac. w rozumieniu prawa) umowami sprzedaży nieruchomości z możliwością jej późniejszego wykupu. Umowa taka zawierana jest w obecności notariusza, ponieważ wymagany jest do jej zawarcia akt notarialny. Taki stan formalny wynika z obowiązującego prawa, które ściśle reguluje jakie instytucje mogą udzielać pożyczek hipotecznych. Pożyczkę pod zastaw nieruchomości może nam udzielić zarówno osoba fizyczna jak i instytucja pożyczkowa. 

Zawierając umowę na pożyczkę pod zastaw nieruchomości zwróćmy uwagę na kwotę która będziemy musieli zapłacić za odkupienie naszej nieruchomości. Często takie kwoty potrafią być znacznie wyższe niż realna wartość mieszkania. Aby ustrzec się przed osobami postępującymi w nieuczciwy sposób dobrze jest wcześniej dokładnie przejrzeć każdy paragraf umowy.

Co w przypadku braku spłaty pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Brak spłaty w terminie wcześniej ustalonej kwoty pożyczki skutkuje naturalnie przekazaniem własności na rzecz pożyczkodawcy. Brak możliwości bezpośredniego od kupna to efekt nie spłacenia w terminie tego zobowiązania. Wadą podpisywania takich umów jest fakt że nie obejmują ich przepisy dotyczące kredytów hipotecznych.

Zalety i wady zaciągania pożyczek pod zastaw nieruchomości

W życiu bardzo rzadko cokolwiek bywa czarno-białe dlatego właśnie zaciąganie pożyczek pod zastaw nieruchomości może być bardzo ryzykowne dla pożyczkobiorcy. Brak spłaty należnej kwoty w terminie skutkuje za konfiskowaniem nieruchomości, oraz jej późniejszą odsprzedaż. Brak zabezpieczenia w postaci ustaw dotyczących kredytów hipotecznych. Kolejnym minusem posiadania pożyczki pod zastaw nieruchomości jest znacznie wyższa kwota spłaty niż realna wartość pożyczonej kwoty. Na całe szczęście wszelkiego rodzaju ustawy antylichwiarskie sprawiają że realnie w ciągu roku stopa procentowa nie może urosnąć powyżej 35% wartości przekazanej kwoty.

Pożyczka pod zastaw ma jednak swoje zalety. Pierwszą jest brak weryfikacji w BIK osoby ubiegającej się o jej udzielenie. Udzielanie takiej pożyczki mogą zajmować się nie tylko banki, ale nawet osoby fizyczne. Jako że jest to w ujęciu prawnym przekazanie praw do własności to brak spłaty takiej pożyczki skutkuje utratą nieruchomości a nie przyrostem zadłużenia.

Jak korzystnie podpisać umowę na pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Przede wszystkim powinniśmy udać się do sprawdzonego prawnika i przeanalizować umowę, która otrzymamy do ręki. Sprawdzenie żądanej kwoty spłaty, warunków i terminów spłaty, oraz ewentualnego odstąpienia od umowy. Warto też jest nanieść kilka poprawek dotyczących samej umowy żeby bardziej pasowała nam jako pożyczkobiorcy. Sprawdźmy pożyczkodawce przed tym zanim w ogóle zgłosimy się do niego z zamiarem pożyczenia gotówki. Dzięki takim działaniom unikniemy nieprzyjemnych sytuacji i utraty nieruchomości. Dobrze zastanów się czy na pewno chcesz ryzykować stratę własnego dobytku, ponieważ może się okazać że będzie to gra nie warta wysiłku. Pożyczkodawca nie wymaga od nas weryfikacji w BIK ale wcześniej powinniśmy sami przeanalizować swoje zdolności kredytowe żeby nie stracić płynności w trakcie spłaty pożyczki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne